Çil keklik yurdumuz dada yaygın bir şekilde bulunan Avrupa nın en  yaygın keklik türüdür.
Ülkemizde Marmara,iç Ege ,Trakya ,orta anadolu nun tamamı ve iç anadolu nun bir bölümünde bulunur.
Doğada yaşam ortamı olarak tarım alanları,çayırlar,çalılık araziler açık alanlar dağlık kayalık ve eğimli düzlükler sayılabilir. Çil keklikler doğada çiftleşme ve kuluçka dönemi hariç aile halinde yaşarlar beslenirken böcekler,yeşil yapraklar,tahıl ve ot tohumları başlıca yiyecekleridir.Çil keklik vücut yapısı olarak kınalı keklikten biraz daha küçüktür. Kısa ve sivri kuyruğu kızılımsı sarı yüzü kahverengi sırtı ve boyuna kesik çizgili kanatları vardır.
Erkeğin göğüs ve karın kısmı arasında büyükçe kahverengi at nalı şeklinde bir leke vardır. Dişide bu leke daha küçük olup karın kısmındaki beyazlık daha geniştir.

ÇİL KEKLİK


PARK HAYVANCILIK

© Parkhayvancilik.com sitesi içerisinde yer alan tüm metin, resim ve diğer içeriğin hakları Park hayvancılık a aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) kaynak belirtmeden kullanılamaz.
Çil keklikler tek eşlidir kafeslerde veya salmalarda çift olarak beslenmelidir. Çiller bir yaşında erginliğe ulaşırlar evcil ortamlarda üreme zamanı nisan ve temmuz aylarına yayılmıştır ortalama 20-30 arası yumurta yaparlar kuluçka süresi 24 gün dür.
Çil keklik yavrularının büyümesinde  kınalı keklik yetiştirmede uygulanacak yöntemlerin aynısı uygulanabilir ama çil yavrularını büyütürken yanında başka hayvan yavrularının olmaması gerekir çünkü çil yavruları hassas bir yapıya sahiptir başka hayvanlar gagalayarak veya ezmek suretiyle yavrulara zarar verebilir.