ÖZELLİKLERİ:

ÖRDEKLER ARASINDA ÖZELLİKLE ERKEĞİ EN SÜSLÜ VE GÖSTERİŞLİ ÖRDEKLERDEN BİRİDİR ERKEĞİN ÜZERİNDEKİ PASTEL RENKLER GÖZ ALICIDIR DİŞİLER İSE GRİ VE KAHVE RENGİ TONLARINDA DAHA SADEDİR.

MANDARİNLERİN ANAVATANI ÇİN VE JAPONYA DIR BUGÜN İSE TÜM DÜNYAYA YAYILMIŞ EVCİL ORTAMLARDA BESLENİP ÜRETİLEBİLEN BU ÖRDEKLER HAYVAN SEVERLERİN GÖZDESİ OLMUŞTUR. MANDARİN ÖRDEKLERİNİN DİĞER ÖRDEKLERLE UYUMU ÇOK İYİDİR KARMA KAFES VE HAVUZLARDA BESLENEBİLİR.   ÖRDEKLER TEK EŞLİDİR ÜREME  DÖNEMİ NİSAN – MAYIS AYLARIDIR  8 İLE 12 YUMURTA YAPARLAR  BU DÖNEMDE ÇİFTLERİ AYRI BİR BÖLÜMDE TUTMAK DAHA RAHAT YAVRU ÇIKARMALARINA YARDIMCI OLUR.KULUÇKA SÜRESİ 28 GÜNDÜR . YUMURTLAMA YUVALARINI YERDEN 1- 1.5 M YÜKSEKLİKTEKİ BİR YERE SABİTLEMEK GEREKİR. YUVA BOYUTLARI VE AĞZI HAYVANIN KOLAYCA GİRİP KULUÇKAYA YATACAĞI ŞEKİLDE OLMALIDIR.   MANDARİN YAVRULARI ÇOK HAREKETLİ OLURLAR ÇIKTIKTAN SONRA MUHAFAZALI BİR YERDE TUTULMALIDIR.

 

ÖRDEK VE KAZLAR: Suna Ördeği - Carolin ördeği - Angıt Ördeği - Tepeli Ördek - Mandarin Ördeği - Whitsling Ördeği - Dik Ördek - African Kazı - Sibirya Kazı -

Kıvırcık Kaz - Brown Chine  Kazı - Beyaz Kuğu - Siyah Kuğu -