Tavus kuşları eski yıllardan günümüze kadar hayvan severlerin gözdesi olmuştur bir çok hikaye ve konularda adı geçip güzelliğinden bahsedilmiştir. Tavus kuşlarını bu kadar popüler yapan gövdesindeki ve  uzun kuyruğundaki parlak ve göz alıcı renklerdir.
Bu renkler hayvanlarla ilgili ilgisiz herkesin beğenisini kazanmıştır
Tavus kuşlarının anavatanı Hindistan dır doğadaki yaşam alanları ormanlar ve bol yiyecek bulacakları ekili alanlardır sesleri tiz ve çığlık şeklindedir.
Tavus kuşlarını evcil ortamlarda beslerken onların rahat edeceği büyüklükte kümes hazırlanmalıdır. Bu kümesler hayvanların rahat hareket edeceği özellikle yetişkin erkeklerin kuyruklarının kırılmayacağı şekilde bahçeli olması tercih edilir tavus kuşlarının dişileri 2 yaşında yumurtaya başlarlar erkeklerde 2 yaşında cinsel olgunluğa ulaşır erkeklerin kuyruğunun uzaması 2-3 sene arasıdır.
               
MAVİ TAVUSKUŞU


PARK HAYVANCILIK

© Parkhayvancilik.com sitesi içerisinde yer alan tüm metin, resim ve diğer içeriğin hakları Park hayvancılık a aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) kaynak belirtmeden kullanılamaz.
Tavus kuşlarını kümeslerine alıştırıp bahçe veya çevreye salabilirsiniz tavus kuşları yerlerine alıştıkları zaman kaçmazlar. Ama bahçenizde ekili bitki veya sebze varsa bunlara zarar verebilirler.
Tavus kuşlarının üreme zamanları yıl içinde nisan ?ağustos ayları arasıdır dişiler 15-20 arası yumurta yaparlar yumurtaları almadığınız takdirde çoğu zaman kendileri kuluçkaya yatarlar. Tavus kuşlarının kümeslerine yerden 1.5 mt yükseklikte tünekler yapılmalıdır bu tüneklerin üzerine rahatça  yumurtlayacağı alt kısmı saman dolu kasalar sağlam bir şekilde yerleştirilmelidir. Tavus kuşlarının kuluçka süresi 28 gündür.
Tavus kuşlarına fenni yemin yanında çeşitli karma yem(buğday,mısır,gibi) ve yeşillik verilmelidir.