Sülünler günümüzde Hobi ,av,et amaçlı beslenmektedir.
 Dünyada en yaygın olarak bulunan sülün türü Phasianus colchicus (adi sülün) cinsidir bu sülünden av ve et yönlü faydanılmaktadır. Dünyada bir çok sülün türü Doğal yaşam alanlarının bozulması nedeni ile nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu sülün türlerini çiftlik veya üretim merkezlerinde üretimi ve yapılıp sayılarının artması için yetiştirilmektedir.
 Sülünler yaşam alanları,beslenmeleri,üremeleri farklılık gösterir örnek olarak Ringneck sülünleri yılda 50-70 yumurta yaparken altın sülün senede 6-15 yumurta yapar. Benim size bilgi vermek istediğim sülünler hobi amaçlı görüntüsü güzelliği için beslenen çiftliğimizde yetiştirip ürettiğimiz sülün cinslerine ait olacaktır.
 

 SÜLÜN KAFESLERİ


 Hangi cins sülün besleyeceğinize karar verdikten sonra sülünlerin barınaklarını yapmanız gerekir sülünler hareketli ve uçucu kuşlar olduğu için beslenildiği yerler önem kazanır. İdeal sülün kafesleri bir aile için (3dişi 1 erkek) 10-15 m2 arasında olmalıdır bunun 4 m2 kapalı alan yani sıcak ,soğuk rüzgardan korunacak çatı malzemesi ile kaplı önü kapalı kümes olmalıdır geri kalan kısım ise yanları ve üstü tel ile kaplı bahçe olmalıdır tel aralıkları 2*2 olması dışarıdan kuş ve kemirgenlerin girişini engellemesi bakımından önemlidir. Bahçe zemini toprak ve kum olabilir kapalı kısmın zemini beton olmalıdır betonun üzerine saman veya kaba talaş koyabilirsiniz bahçeye sülünlerin zarar vermeyeceği bitki ve ağaçlardan ekebilirsiniz.
 Sülünler yüksek yerde tünemeyi severler yerden 1-1.5 mt yüksekliğinde ağaç tünekler koymanız iyi olacaktır ayrıca  yerden 1 m. yüksekte yumurtlama sandıkları kapalı kafesin içine yerleştirilmelidir sandıkların içine folluk malzemesi için saman kullanılabilir.Yemlik ve suluklar sülünlerin ulaşabileceği hizada ve sık sık temizlenmesi önemlidir.
 

 SÜLÜNLERDE BESLENME


 Sülünlerin beslenmesini bölümler halinde uygulamak gerekir bizim sülünlere verdiğimiz yem programı aşağıdaki gibidir
 Fabrika yemleri ile beslemede
 A- Etlik civciv yemi ilk 2 hafta
 B- Etlik piliç yemi 2-10 hafta
 C- Piliç geliştirme yemi 10 haftadan sonra
 D- Yumurta dönemi damızlık yumurta yemi
 Sülünlerin besin ihtiyacı hindilerle benzerlik göstermektedir bunun yerine hindi yemde tüketebilirler 8 haftadan sonra  verilecek yemlerin palet halinde olması sülünlerin yemleri daha iştahla yediği görülmüştür.
 Fabrika yemlerinin dışında buğday ay çekirdeği fi,burçak,ve darı gibi taneli yemler verilebilir . Sülünler yeşillik ve sebzeleri severek yerler bunlardan başlıcaları kıyılmış yonca,marul,turp,lahana yaprağı sayılabilir bu  bitki ve sebzeleri belli bir düzen içinde vermeniz iyi olacaktır ayrıca ayda 2 sefer üç gün sularına vitamin takviyesi yapmak hayvanlarınızı daha sağlıklı tutacaktır.
 

 SÜLÜNLERİN ÜREMESİ


 Sülünlerde erkekler son derece gösterişli ve albenili renklere sahiptir çiftleşme mevsimlerinde bu renkler daha güzel ve parlak bir görünüm kazanır dişiler ise erkekler kadar renkli değildir daha sade görünümleri vardır erkekler renkli tüylerine 1-1.5 yaşında tam olarak kavuşurlar genç hayvanlar kahverengi ve gri tonlarındadır.
Sarı-kırmızı altın,gümüş,hatun,kral… gibi sülünlerin çiftleşme döneminde bir erkek sülüne 4 adet’e kadar dişi sülün

yanına konabilir ama kafeste birden fazla erkek sülün olması erkeklerin birbirileri ile kavga etmesine hatta ölümüne sebep olacaktır.
 Yukarıdaki sülünlerin dişileri 1 yaşında yumurtaya başlar 2 yaşında daha verimli olurlar sülünlerde yumurtlama bölgelere ve cinslere göre mart-nisan ayında başlar ekim ayına kadar uzayabilir yaşlı dişiler daha erken yumurtlamaya başlarlar . Sülün yumurtalarını günde birkaç kez toplamanız gerekir. Yumurtaları kuluçka makinesinde veya gurk tavuk altında çıkartabilirsiniz kuluçka makinesi ayarları tavuğunki ile aynıdır gurk tavuğun altında çıkartıyorsanız tavuk ufak cinslerden olmalıdır çıktığı zaman sülün yavrularını ezmemelidir sülünler nadirde olsa evcil ortamlarda kendileri de yumurtaların üzerine yatıp civciv çıkartabilirler. Çiftleşme döneminde bazı erkekler (özellikle dar kümeslerde )dişileri çiftleşirken hırpalayabilir veya yaralayabilir iyi bir gözlemle bu dişileri ayırıp tedavi etmeliyiz.
 

 SÜLÜN CİVCİVLERİ BÜYÜTÜLMESİ


 Az yumurtlayan Sülünlerin yavruları da büyütmede büyük önem ister çünkü bir hayvana bir sene bakıp en fazla 10-15 yumurta almışsınız bu yumurtalardan çıkan civcivleri sağlıklı büyütmek her hayvan severin isteğidir. Sülün civcivlerini keklik gibi kafes ortamında büyütmek en idealidir kafesler besleyeceğiniz sülün adetlerine göre 1*1- 2*1  gibi çeşitli ebatlarda olabilir kafeslerin altı tel veya ızgara olmalıdır civcivlerin dışkıları ile teması kesilmelidir kafes sıcaklıkları civciv ilk çıktığında 35c sonra her hafta 2c düşürülerek devam edilir gübreler her gün temizlenmeli ve odanın havası tazelenmelidir. Civciv yemlemesi yukarıda belirttiğimiz şekilde yapılır
Civciv kafeslerinde hayvan sıkışıklığı kontrol edilmeli çok sıkışık kafeslerde birbirini gagalama ve yemden yararlanamama durumları görülür gagalanan hayvanlar ayrı yere alınıp bakılmalı eğer ışık ile ısı sağlanıyorsa kırmızı ampul kullanılmalıdır. Sülün civcivlerine haftalık olarak sularına vitamin takviyesi yapmak yararlıdır.
 

 SAĞLIK


 Sülün kafeslerine uyguladığımız temizlik ve dezenfekte işlemi tüm kanatlılara uygulananların aynısıdır. Sülünleri Diğer kanatlılardan ayıran bir nokta sülünlerin yerlerini çok sık değiştirilmemesi ve sülünlerin sıkça elle veya kepçe ile tutulup hırpalanmamasıdır böyle durumlarda sülünler fazlaca etkilenir hatta aşırı stresten öldüğü bile olmuştur. Bazı sülünler soğuğa karşı dayanıklı olmasına rağmen direk güneş ışığına daha az dayanıklıdır
Damızlık sülünlerimizi seçerken gelişi güzel Pazar veya kişiler yerine üretimini yapan çiftlikleri veya yetiştiricileri seçmek daha akıllıca olur üretim yapılan çiftliklerde orijinal ırk özelliklerini taşıyan hastalıklara karşı aşılı kayıtları tutulmuş hayvanları alarak beslememiz veya damızlık olarak kullanmamız daha sağlıklı olur .
aldığımız hayvanın iyi bir vücut ve tüy yapısına sahip olması gözleri buğusuz ve berrak olması ağırlığının ölçüler içinde olması ayak ve tırnaklarının hatasız olması gagasında herhangi bir yamukluk olmaması eğer genç hayvan alıyorsak anne ve babasının ırk özelliklerini taşıması istenir. Bunun dışında erkek ve dişilerimizi kardeşleme olmaması için4-5 seneden sonra değiştirip kan tazelemek daha iyi üretim yapmamıza sebep olacaktır.


ÖMER FARUK ERDÖNMEZ
© Parkhayvancilik.com sitesi içerisinde yer alan tüm metin, resim ve diğer içeriğin hakları Park hayvancılık a aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) kaynak belirtmeden kullanılamaz.